Garáž I

(2003)

V roce 2003 jsme začli s tátou budovat garáž pro jedno auto. Garáž vznikla přepažením původního chlíva (nebo co to bylo) a užší část slouží pro chov ušáků a slepic a druhá jako garáž o rozměrech cca 6 x 3m.

O garáž jsme se střídali, přes týden táta, o prázdninách a víkendech já. Takhle to fungovalo v klidu. V půlce roku 2007 jsem si řekl, že z naší kůlny (kde bylo mrtě bordelu, pro který se nedalo ani pořádně vlézt) udělám něco pořádnýho a to jakýsi kumbál a garáž. Ne teda na opravování, ale jen na parkování, z čehož vychází i rozměry 6 x 2,2-2,8m. Od středu se rozšiřuje, aby se dalo od auta vylézat.

Během podzimu 2007 se stala druhá garáž nutností, protože jsem dostal 10M a ta přeci nemůže stát venku, než se na ní pohnu něco dělat a zase abych po jejím znehybnění neměl zastřešené stání pro Pepču. Během roku 2007 jsem tedy zboural stěnu původní kůlny, vytvořil vjezd, vzniklý prostor rozdělil mezi garáž a kumbál-kůlničku a začal dostavovat k nějakému rozumnému tvaru. Protože jsem dělal na jižní stěně, využil jsem její část pro tvorbu něčeho co pracuje na principu Trombeho stěny...

Byl to chytrý pán, co věděl, jak ušetřit. I když to nesouvisí s autem, trošku to popíšu. Jedná se o hliníkové lišty naroubované na zdi tak, aby mezi lištou a zdí byla vzduchová mezera. Pokud na lišty svítí slunce, lišta se ohřeje a ohřívá i vzduch mezi zdí a lištou. Teplejší vzduch stoupá vzhůru (tohle někoho překvapí) a otvorem ve zdi naleze do místnosti. Naopak spodním otvorem se zase mezi lištu a zeď dostane vzduch z místnosti (chladnější) a opět se ohřeje a takhle to putuje pořád dokola až do zblbnutí. Nevýhodou mojí konstrukce je, že nemá regulaci na léto, což v tomhle případě zrovna moc nevadí, protože místnost se neobývá a navíc střecha + okap v letním období Slunci stíní, takže toho na tu stěnu zas tolik nedopadne. V zimě je naopak Slunce nízko na obloze a tak sluneční paprsky dopadají "téměř" kolmo na stěnu, což je optimální. Výsledkem této srandy je, že bez vytápění se tam i přes zimu dokáže teplota udržet nad nulou, takže se tam daj na zimu schovávat kytky, co jsou přes léto rozházené na zahradě. Pokud je ovšem pár dní zataženo (jakože v zimě se to stane), tak stěna nefunguje. Do budoucna bych možná ještě zvenka udělal ovvírací okénko na obou stěnách, abych mohl vršek vevnitř zavřít a otevřít ven a klimatizace je na světě, protže z druhý strany kůlny Slunce nesvítí a je tam vždycky chládek.


obrazek obrazek obrazek

obrazek obrazek


Na zimu 2007/08 jsem tedy měl nahrubo hotovo a Pepča už mohl parkovat. Sice estetika žádná, ale nesněžilo na něj. Po zimě jsem opět mohl nastartovat míchačku a pokračovat v úpravách. Do konce léta jsem celou garáž zevnitř omítnul a vybílil. Potom jsem taky začal budovat vzadu regál, protože doba je zlá a kdo nesyslí teď, bude mít za pár let prd.

V létě, když jsem ještě stavěl stěny, stala se mi nemilá věc. Nějak jsem si při čištění cihel namoh ruku tak blbě, že jsem s ní měl potíž udržet polévkovou lžíci. To mě poměrně dost zpomalilo, protože jsem ke stavění mohl používat jen levačku, což mi činilo docela problém hlavně pozdějš při nahazování :-). V tuto dobu teda za mě čistili cihly ostatní členové rodiny, za což jim děkuji.


obrazek obrazek

obrazek obrazek obrazek

obrazek obrazek

obrazek obrazek

obrazek obrazek

obrazek


© 2011 Techsajt.cz